Kayma Direnci Değerlerinin Belirlenmesi

KOMSA ekipman parkında yer alan Griptester Mk2 cihazı ile Karayolu Üstyapıları ve Havaalanı Kaplamalarında CEN/TS 15901-7 standardına göre kayma direnci ölçümleri yapmaktadır.

Kayma Direnci Ölçüm Cihazı

KOMSA CEN/TS 15901-7 Kayma Direnci Ölçüm Ekipmanı yüksek tekrarlanabilirlik değerlerine sahip, yol yüzeyinin kayma direncini dinamik olarak sürekli ölçebilen bir cihazdır.
Ekipman, ıslak ve kuru şartlara göre ölçüm yapabilir ve tüm yol tiplerinde kullanılabilir. CEN/TS 15901-7:2010 standartlarına uyumlu olarak ölçüm yapabilir ve ölçüm sonucu elde edilen veri ASTM E 274 Kayma Direnci Ekipmanı ile korele edilebilir.
Ölçüm esnasında ölçüm tekeri tamamen kilitleme yerine araç hızından %15 oranda daha yavaş döndüğü için, günümüz teknolojisi ABS fren sistemlerini daha iyi simüle ederek ölçüm yapmaktadır.
Araca entegre GPS sistemi ile elde edilen veriler analiz yazılımı üzerinde harita raporlama ile görüntülenebilir, Üstyapı Yönetim Sistemi yazılımlarına entegre edilebilir.
Karayolları Genel Müdürlüğü mevzuatlarına uygun itinerer raporlama haricinde, harita üzerinde ve grafik gösterim olarak rapor sunumları da hazırlanmaktadır.

Komsa Kayma Direnci Ölçüm Ekipmanı Analiz Raporu Örnek Görüntüleri