Karayolu Test ve Ölçüm Ekipmanları

Karayollarında meydana gelen trafik kazalarının önlenmesi can ve mal kaybı açısından Karayolu İşletmecileri ve kullanıcıları için büyük önem taşımaktadır.
Karayollarının yolun kendisi ile ilgili güvenliği aşağıdaki etkenler ile tanımlanmaktadır:
  •   Üstyapı Yapısal Nitelikleri
  •   Üstyapı İşlevsel Nitelikleri 
  •   Trafik İşaretleri Nitelikleri
Bu kapsamda KOMSA’nın birlikte çalıştığı ve Türkiye tek yetkili temsilciliğini yapmakta olduğu yurtdışı firmaların faaliyet alanları ile ilgili özet bilgiler aşağıda sunulmaktadır.
Dyna Test
Dynatest International A/S, yol ve havaalanı üstyapılarının yapısal niteliklerini değerlendirmek amacıyla kullanılan üstyapı test sistemlerinin ve ekipmanlarının geliştirilmesi, yazılımlarının oluşturulması ve geliştirilmesi ve bunları kullanarak üstyapıların değerlerlendirilmesi, veri analizi mühendislik hizmetleri, tasarımlar ve yazılım çözümlerinin sunulması ile üstyapı yönetim sistemlerinin oluşturulması ve işletilmesi.
Zehtner Testing Instruments, yol ve yapı malzemeleri test cihazları üreten ve sağlayan bir firmadır. Şirket, özellikle asfalt, beton, ve diğer inşaat malzemelerinin fiziksel özelliklerini ve performansını değerlendirmek için kullanılan yüksek kaliteli test ekipmanları geliştirmektedir. Zehtner’in ürün yelpazesi; yüzey pürüzlülüğü ölçüm cihazları, sürtünme test cihazları, kalınlık ölçüm cihazları, malzeme sertlik test cihazları ve benzeri test cihazlarını içerir. Bu cihazlar, inşaat projelerinin kalitesini ve güvenliğini sağlamak için gerekli olan hassas ölçümleri ve analizleri yapma imkanı sunar. KOMSA Zehtner’in yol çizgi ve trafik işaretleri reflektivite ölçüm cihazları konusunda Türkiye temsilcisidir.
Findlay Irvine, ulaşım ve altyapı sektörleri için yenilikçi test ve izleme çözümleri geliştiren bir şirkettir. Şirket, yol güvenliği, raylı sistemler, havaalanları ve genel altyapı uygulamaları için çeşitli ölçüm ve izleme cihazları üretir. Ürün yelpazesinde sürtünme test cihazları, çevresel izleme sistemleri, yol yüzeyi durumu analiz cihazları ve raylı sistem performans izleme ekipmanları bulunmaktadır. Findlay Irvine’in çözümleri, yol ve raylı sistem altyapısının güvenliğini, performansını ve sürdürülebilirliğini artırmaya yönelik kapsamlı veri ve analiz sağlar. KOMSA Findlay Irvine’in karayolu ve havaalanı kaplamaları kayma direnci ölçüm cihazlarının Türkiye temsilcisidir.