Liman ve Terminal Ekipmanları

Liman ve terminal ekipmanları, deniz taşımacılığı ve deniz terminalleri için kritik öneme sahiptir. Bu ekipmanlar gemilerin liman ve deniz terminallerine güvenli bir şekilde yanaşması, yüklerini boşaltması/alması ve yüklemesi için son derece gerekli ve önemli donanımlardır; Liman ve Deniz Terminallerinin operasyonel verimliliğini ve güvenliğini arttırır. 
Liman ve Deniz Terminali Ekipmanları genel anlamda , aşağıdaki temel niteliklere sahip olmalıdır:
  • Güvenilirlik: Yüksek performans ve dayanıklılık gerektirir.
  • Verimlilik: Hızlı ve hassas operasyon yapılmasını sağlar.
  • İş Güvenliği: Operatörlerin ve çalışanların güvenliğini ön planda tutar.
  • Teknoloji: Otomatikleştirilmiş ve dijitalleştirilmiş sistemlerle entegre edilmesi amaçlanır.
KOMSA, liman ve terminal ekipmanları alanında birlikte çalıştığı ve Türkiye’de tek yetkili temsilciliğini yaptığı yurtdışı firmaların faaliyet alanları ile ilgili özet bilgiler aşağıda sunulmaktadır.
Mampaey
Mampaey Offshore Industries, deniz taşımacılığı ve liman operasyonları için özel ekipmanlar ve çözümler üreten bir şirkettir. Mampaey, dünya çapındaki limanlar ve deniz terminalleri için çeşitli ekipmanlar sağlamaktadır. Bu ekipmanlar arasında gemi yanaşma ve izleme sistemleri, elektrikli ve manuel çabuk bırakma kancaları, otonom güneş panelleri çevresel izleme sistemi, çelik bağlama şamandıraları vb. ekipmanları bulunmaktadır. Mampaey, güvenli ve verimli bir liman operasyonu için kritik öneme sahip teknolojiler geliştirir üretir. KOMSA, Mampaey Offshore Industries’in uzun yıllardır Türkiye tek yetkili temsilcisidir.
IRM Offshore and Marine Engineers Pvt. Ltd, deniz ve offshore usturmaça sistemlerinin mühendislik çözümleri ve üretimi konularında uzmanlaşmış bir firmadır. Bunların yanı sıra yüzer usturmaça sistemleri, rıhtım ve liman aksesuarları, romörkor usturmaça sistemleri vb. sistemlerin tasarımını ve üretimini yapmaktadır. IRM, müşterilerinin özel ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi çözümler sunarak dünya çapındaki deniz ve offshore projelerinin güvenli ve verimli bir şekilde yürütülmesine katkıda bulunur. KOMSA, IRM Offshore and Marine Engineers Pvt. Ltd’in Türkiye tek yetkili temsilcisidir.
Manntek, sıvı ve gazların güvenli ve verimli bir şekilde yüklenip boşaltılması için özel çözümler sunan bir şirkettir. Yüksek güvenlik standartlarına uygun olarak tasarlanan ürünleri arasında döner bağlantılar, cryogenic bağlantılar gibi çok özel ekipmanlar ve güvenlik sistemleri bulunmaktadır. Kimya, petrokimya, LNG ve petrol endüstrileri gibi çeşitli endüstriyel uygulamalara yönelik çözümler sunan Manntek, işletmelerin operasyonel verimliliğini artırmaya, operasyon güvenliğine ve çevresel korumaya katkı sağlar. KOMSA, Manntek’in yetkili temsilcisidir.
JLA Loading Technology , deniz ve kara dolum kolları, acil bırakma sistemleri, gemiden gemiye, karadan gemiye LNG dolum/boşaltımı gibi özel konularda uzmanlaşmış olup bu konulara hizmet eden özel ürünler geliştirmekte ve üretmektedir. Özellikle yükleme kolları konusunda çözümler sunan JLA, sıvı ve gazların gemilere, tankerlere ve depolama tanklarına güvenli ve verimli bir şekilde transfer edilmesini sağlayan sistemlere sahiptir.  JLA Loading Technology, liman ve terminallerdeki iş akışlarını optimize etmek için dayanıklı ve güvenilir ekipmanlar sunarak endüstriyel tesislerin performansını artmasına katkıda bulunur. KOMSA, JLA Loading Technology’in Türkiye yetkili temsilcisidir.